۱۷ اسفند ۱۳۹۸

رکوردشکنی کاربران ایرانی تلگرام در دی‌ماه ۹۸

با وجود فیلترینگ تلگرام توسط جمهوری اسلامی، دی‌ماه امسال، یکی از پرخبرترین و پرتلاطم‌ترین ماه‌ها در یک‌سال گذشته بود و ایرانیان بیش از تمام زمان‌های دیگر در سال از این پیام‌رسان استفاده کرده‌اند.

استفاده از تلگرام اگرچه در ماه‌های پیش روندی صعودی داشت، اما در دی‌ماه این روند تشدید شد و بیشترین استفاده از تلگرام در سال ۹۸ در این ماه رقم خورد به‌طوری‌که در هر روز به طور میانگین بازدید مطالب سایر کانال‌های تلگرامی، ۱ میلیارد و ۸۶۶ میلیون بازدید بوده است و از سوی دیگر میزان تولید مطالب کانال‌های تلگرامی نیز به طور میانگین به ۲ میلیون و ۶۷۸هزار مطلب در روز رسیده است. همه این اطلاعات حاکی از آن است که با افزایش خبرها، استفاده از تلگرام نیز بیشتر شده است و فیلترینگ تلگرام و حذف هاتگرام و تلگرام طلایی در عمل نتوانسته مانع از استفاده از تلگرام شود.

داده‌های به‌دست آمده نشان می‌دهد که در ادامه روند افزایشی استفاده از تلگرام، میزان بازدید مطالب کانال‌های تلگرامی در دی بیش از آذرماه بوده است و به صورت میانگین ۵۵۸میلیون بازدید در هر روز بیشتر از ماه قبل بوده است.

بیشترین بازدید مطالب کانال‌های تلگرامی مربوط به روز چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه و همزمان با حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد و سقوط هواپیمای اوکراینی است. میزان بازدید در این روز ۳.۵ میلیارد بوده که از این حیث یک رکورد در سال ۹۸ محسوب می‌شود.

کشته شدن قاسم سلیمانی در روز ۱۲ دی‌ماه نیز با بیش ۲.۷۶ میلیارد بازدید، دومین روز پربازدید تلگرام در سال جاری را رقم زده است.