«سازمان نت‌بلاکس» که یکی از نهادهای مستقل نظارت اینترنت و رصد وضعیت دسترسی‌ها به اینترنت است، در توییتی اعلام کرده است که سایت ویکی‌پدیا در ایران فیلتر شده است و دلیل آن را ترس از انتشار اطلاعات درباره ویروس کرونا در ایران می‌داند.

محسن سالک، مدیر ارشد ویکی پدیای فارسی به رسانه‌ها گفته است که او هم دقیقاً نمی‌داند منشا اختلال‌های ویکی پدیای فارسی از کجاست. او می‌گوید اختلالات پیرامون دسترسی به صفحات ویکی پدیای فارسی، از دو، سه هفته پیش و در بستر همراه اول شروع شد و حالا از دیروز تقریبا اکثر اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات اینترنت این مشکل را دارند.

به گفته سالک، در حال حاضر نسخه موبایل ویکی پدیا برای تمامی کاربران در دسترس است اما نسخه دسکتاپ که بیشتر نویسندگان یا همان ویکی‌نویس‌های ما و کاربران ما از آن استفاده می‌کنند در تمامی اپراتورهای ارائه دهنده خطوط اینترنت بدون استفاده از وی پی ان مشکل دارند. البته هنوز نمی‌توانیم بگوییم صد درصد دچار فیلترینگ شده‌ایم.

او می‌گوید طی صحبتی که با تیم «ابرآروان» داشته و رصدی که آنها روی سایت ویکیپدیا فارسی داشته‌اند، نشان می‌دهند که روند اختلالات اخیر بسیار مشابه با روند فیلترینگ سایت‌های بزرگ در ایران است. او ضمن نگرانی از این موضوع می‌گوید که به نوبه خود تلاش کرده تا این اتفاق را به گوش مسئولان برساند. او در پاسخ به این سوال که دقیقا چه اقداماتی از سوی تیم ویکی پدیا فارسی انجام شده می‌گوید: ما این مشکلات را به مراجع ذی‌ربط و وزارت ارتباطات و خود وزیر نیز رسانده‌ایم اما متاسفانه هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

سالک می‌گوید احتمال اینکه این اختلالات مستقیما به ویکی پدیا فارسی ربط نداشته باشد هم زیاد است: شاید قصد داشته‌اند تا جای دیگری را فیلتر و یا مسدود کنند و دود آن به چشم ویکی پدیا فارسی هم رفته و فعلا در یک اختلال به سر می‌بریم که قرار است درست شود.

او با اشاره به توییت نت‌بلاکس می‌گوید همچنان نمی‌تواند قاطعانه دم از فیلترینگ ویکی پدیای فارسی بزند و منتظر جواب و اطلاعات بیشتر است. سالک اما این نوید را می‌دهد که تمامی سرویس‌ها و سایت‌های خواهر ویکیپدیا فارسی حتی در نسخه دسکتاپ نیز در دسترس است: ویکی پدیا به زبان‌های دیگر نیز قابل دسترس است و سرویس‌هایی چون «ویکی‌گفتاورد» و «ویکی‌نبشته» و ... نیز در تمامی اپراتورها کار می‌کنند.

سالک در پاسخ به این سوال که آیا احتمال می‌دهد ویکی پدیا به خاطر اخبار مربوط به کرونا فیلتر شده باشد نیز می‌گوید: صفحه کرونا و صفحات مربوط به این نوع ویروس در ویکی پدیا در این روزها بیشترین بازدید را داشته و توانسته‌ایم اطلاعات جامع و خوبی را به گوش مردم برسانیم. در این صفحات هیچگونه تشویش اذهان عمومی و یا نشر اکاذیب صورت نگرفته و آمار بر اساس مراجع رسمی خبرگزاری‌ها و با ذکر منبع روایت شده است.