یک پژوهشگر مدیریت رسانه با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران خواستار لغو فیلترینگ تلگرام، توییتر و فیس‌بوک در ایران شد تا کسب‌وکارها و مردم بتوانند در این پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی دیگر به‌راحتی فعالیت کنند و از رفت‌وآمد بی‌مورد در شهرها کاسته شود.

حجت‌الله عباسی، دکترای مدیریت رسانه طی یادداشتی درباره ضرورت تعلیق فیلترینگ ‏تلگرام نوشت: دال مرکزی چالش کروناویروس، حضور شهروندان در اجتماعات و فضای عمومی بوده و همه دال‌های دیگر را ‏ذیل آن ساماندهی می‌کند. ‏

اجتماعات فرصتی برای سرایت و نقل و انتقال گسترده این ویروس بوده و البته پادزهر آن کاهش حضور مردم در مجامع و ‏فضا‌های عمومی است. این بلای خانمانسوز سایه زیانبار خود را بر امور زندگی، کسب‌وکار و سوادآموزی انداخته است. قریب به دو سال است که پیام‌رسان تلگرام با ابزار فیلترینگ به کما رفته و بسیاری از مشاغل خرد و کسب‌وکار‌های ‏مجازی را به حاشیه رانده است. صفوف لشگر بیکاران را فشرده کرده و مشکلات ریز و درشتی را روی دست شهروندان تلنبار ‏کرده است. ‏

با ظهور استارت‌آپ‌های بزرگ مشاغل ‏خرد نابود شده‌اند و از روی دیگر تیغ فیلترینگ رمق چندانی برای کسب‌وکار‌های مجازی باقی نگذاشته است. قصه پرغصه ‏فیلترینگ تلگرام دستاورد مثبتی نداشت. از فردای فیلترینگ شهروندان بر استفاده از این پیام‌رسان جدی‌تر شدند و به هیچ وجه ‏حاضر به ترک فضای دوم زندگی خود نشدند. حتی به قیمت استفاده از فیلترشکن و اجازه دسترسی مالکان این نرم‌افزار‌ها به فایل‌‏های شخصی خود، این ریسـک را به جان خریدند و همچنان بر مواضع خود پافشاری کردند. برای کاهش خسارات ناشی از ‏کرونا، ضرورت دارد دولت با پیگیری تعلیق فیلترینگ تلگرام و شبکه‌های اجتماعی ‏توییتر و فیس‌بوک، گامی کوچک در کاهش خسارات ناشی از این بحران اجتماعی بر دارد. تعلیق تلگرام می‌تواند جان دوباره‌ای ‏به مشاغل و کسب‌وکار‌های آنلاین بخشیده و خسارات واحد‌های تجاری را کمتر کند.

پیام‌رسان تلگرام با قابلیت‌های منحصربفرد ‏خود می‌تواند به مدد واحد‌های دانشگاهی بیاید. واحد‌های دانشگاهی استخوان‌دار و مطرح کشور معمولا از زیرساخت‌های فناوری ‏اطلاعات خوبی بهره‌مند هستند و مشکلی برای راه‌اندازی سیستم آموزشی آنلاین و سیستم وب کنفرانس پیشرفته ندارند. اما ‏بسیاری از واحد‌های دانشگاهی برای راه‌اندازی کلاس‌های مجازی مشکل جدی دارند و به‌طور یقین پیام‌رسان تلگرام می‌تواند به اجرای بخشی از فعالیت‌های آموزشی چنین واحد‌هایی کمک کند. تلگرام می‌تواند در روند مبارزه با ‏کروناویروس سهم مهمی ایفا کند. علاوه بر کمک به پیشــبرد آموزش عمومی، اطلاع‌رسانی، آموزش و تبلیغات بهداشــتی و ‏پرکردن خلا بی‌اعتمادی به رسانه‌های رسمی کشور، می‌تواند در تشــکیل کلاس‌های مجازی دانشگاهی و ارائه طرح درس، ‏نکات مهم درس، خلاصه درس، متون آموزشی ضروری، عکس، اینفوگرافیک، فایل صوتی و تصویری و بســیاری از خدمات ‏دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

قابلیت‌های برتر پیام‌رسان تلگرام نسبت به سایر رسانه‌های اجتماعی و استفاده گسترده ایرانی‌ها از آن می‌‏تواند فرصتی برای ارائه خدمات گوناگون و از جمله تشکیل کلاس‌های مجازی برای بخشی از واحد‌های دانشگاهی مفید واقع ‏شــود. با توجه به اینکه دانشجویان از گوشی موبایل و بسیاری از آن‌ها از لپتاپ و تبلت برخوردارند. می‌توان در غیاب امکانات ‏پیشرفته آموزش الکترونیکی در ترم جاری از خدمات تلگرام استفاده کرد.

با پیام‌رسان تلگرام می‌توان دانشجویان را سازماندهی ‏کرده و کلاس درس تشکیل و اسناد و فایل‌های گوناگون آموزشی را در اختیاردانشجویان قرار داد. هنوز چشم‌انداز آتی کنترل بیماری ‏کروناویروس در ایران روشن نیست. با فرض اینکه کلاس‌های درس، بخشی از کسب‌وکار و پاره‌ای از اجتماعات تا پایان ‏تعطیلات نوروزی تعطیل شوند. اگر در نیمه فروردین ۹۹ این وضعیت همچنان پایدار و یا رو به تزاید باشد، چکار باید کرد؟ ‏پیشنهاد می‌شود حاکمیت بدون فرصت‌سوزی با تعلیق فیلترینگ تلگرام، زمینه استفاده بهتر شهروندان از این پیام‌رسان را فراهم ‏کند. تا از این رهگذر به مبارزه جدی با ویروس مهاجم و مخرب کرونا، شــتاب بیشتری بخشیده شــود. در کنار این‌ها دولت می‌تواند با ‏افزایش سرعت اینترنت و کاهش قیمت برای همگانی کردن استفاده از این پیام رسان و شبکه‌های اجتماعی، نقش خود را ‏ایفا کند.