۲۱ اسفند ۱۳۹۸

شورای عالی فضای مجازی در لیست سرکوبگران آزادی

گزارشگران بدون مرز فهرست ۲۰ سرکوبگر آزادی مطبوعات در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرده است که شورای عالی فضای مجازی از ایران در میان این نام‌ها قرار دارد.

گزارشگران بدون مرز (RSF) به مناسبت ۱۲ مارس، روز جهانی مبارزه با سانسور اینترنت، فهرستی از ۲۰ سازمان و نهاد را منتشر کرده که به آن‌ها لقب سرکوبگران آزادی مطبوعات در سال ۲۰۲۰ را داده است. این نهادها و سازمان‌های دولتی از فناوری دیجیتال برای جاسوسی و آزار روزنامه‌نگاران استفاده می‌کنند.

اگر چه فهرست ارائه‌شده همه این نهادهای سرکوب‌گر را دربرنمی‌گیرد، با این وجود در سال ۲۰۲۰، این ۲۰ نهاد سرکوبگر، خطری آشکار برای آزادی اندیشه و بیان به‌شمار می‌آیند که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن نیز اشاره شده ‌است.

براساس این گزارش، این نهادهای سرکوبگر زیرمجموعه دولت‌ها هستند و به چهار دسته تقسیم شده‌اند که شامل گروه‌های آزارگر آنلاین، نهادها و بخش‌های متصدی امور سانسور، گروه‌های انتشار اطلاعات نادرست و تخریب، تیم‌های جاسوسی سایبری است.

همچنین گزارشگران بدون مرز در این گزارش، شورای عالی فضای مجازی را به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد سرکوبگر آزادی رسانه‌ها در ایران معرفی کرده است. نهادی که در اسفند ۱۳۹۰ به دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تشکیل شد و ریاست آن بر عهده رییس‌جمهوری است و در این دوره نیز حسن روحانی ریاست آن را برعهده دارد.

در این گزارش آمده است که شورای عالی فضای مجازی به «کنترل و محدود کردن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های خبری، پیام‌رسان‌های تلگرام، سیگنال، و واتس‌اپ» مشغول است.

گزارشگران بدون مرز، شورای عالی فضای مجازی را به‌عنوان معمار «اینترنت حلال» در ایران معرفی کرده که از شخصیت‌های ارشد نظامی و سیاسی تشکیل شده است. شبکه ملی اطلاعات ایران که شبکه اینترنت داخل کشور را از شبکه جهانی قطع می‌کند نیز توسط این شورای تصویب و راه‌اندازی شده است.