۲۱ تیر ۱۳۹۹

کشمکش‌ها بر سر فیلترینگ اینستاگرام ادامه دارد

وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی با ادامه ادعاهایش مبنی بر دست نداشتن در فیلترینگ، می‌گوید که برنامه‌ای برای فیلترینگ اینستاگرام ندارد با این حال با پیش کشیدن بحث‌هایی مانند امنیت اجتماعی همان مسیری را طی می‌کند که پیش‌تر نیز درباره تلگرام و فیلتر شدن آن اتفاق افتاده بود.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره فیلترینگ اینستاگرام و این که چرا این مطالبه را از وزارت ارتباطات دارند، گفت:‌ اینکه به مردم بگویم در این زمینه نگرانی داشته باشند یا خیر مجوزی ندارم و فیلترینگ در اختیار وزارت ارتباطات نیست. البته آن‌هایی که معتقدند که باید اینستاگرام فیلتر شود به ما فشار می‌آورند این در حالی است که مسئولیت صدور حکم و تصمیم‌گیری برای فیلترینگ جای دیگری است و فشار را باید به نهاد مربوطه که به‌طور مشخص قوه قضاییه و دادستانی کل کشور بر اساس حکم کارگروه تعیین مصادیق هستند، وارد کنند.

او افزود: درحالی‌ که وزیر ارتباطات نه قانونا اختیار فیلتر کردن را دارد و نه می‌تواند چنین کاری بکند. آن‌که فیلتر می‌کند شرکت‌های اینترنتی است و آن‌که حکم صادر می‌کند مشخص است کجاست؛ بنابراین باید این مطالبات را جای دیگری پیگیری کنند.

آذری جهرمی با تأکید بر اینکه «من در قوه قضاییه هم‌چنین جمع‌بندی برای فیلترینگ اینستاگرام ندیده‌ام» گفت: البته بپذیریم که اشکالات و ناهنجاری‌هایی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و مقداری قوانین ما نیازمند بازنگری است و منطبق با واقعیت‌های امروز فضای مجازی نیست.

وزیر ارتباطات گفت: برخی از جرائم و مسائل در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که نهادهای امنیتی و انتظامی نسبت به آن مساله معترضند باید برطرف شود و ما نمی‌توانیم نسبت به آنها بی‌توجه باشیم و این‌ها در ارتباط با امنیت مردم است که باید به آن توجه کرد. علاوه بر این کسب‌وکارهای ایرانی که در اینستاگرام هستند باید مورد توجه قرار گیرند.

آذری جهرمی در حالی این صحبت‌ها را درباره فیلترینگ اینستاگرام می‌کند که پیش از فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام نیز چنین مواردی مطرح شده بود و در آن زمان نیز با وجود فعالیت بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و خانگی روی آن پلتفرم، تلگرام فیلتر شد.

از طرف دیگر وزیر ارتباطات با آدرس‌دهی به مدافعان فیلترینگ اینستاگرام اعلام می‌کند که جرائمی وجود دارد که نمی‌توانند نسبت به آنها بی‌تفاوت باشند. آذری جهرمی تاکید می‌کند که فیلترینگ بر عهده وزارت ارتباطات نیست با این حال تمامی فیلترینگ‌ها از سوی این وزارتخانه اعمال می‌شود. این وزارتخانه همچنین مدت‌ها پیش و در ادامه مسدودسازی صفحه اینستاگرام مرتبط با مدلینگ و عکاسی، صفحه اینستاگرام گروهی از نوازندگان خیابانی از سوی مقامات قضایی ایران توقیف و فیلتر کرده بود.