۰۸ امرداد ۱۳۹۹

تست فیلترینگ جدید جمهوری اسلامی با فیلتر کردن AMP گوگل

مقامات جمهوری اسلامی سرویس AMP گوگل را به‌طور موقت و با دستور قضایی فیلتر کردند. به نظر می‌رسد این یک تست فیلترینگ جدید است که محدودیت‌هایی برای بازدید سایت‌های ایرانی ایجاد کرده بود.

از دوشنبه شب تا عصر روز گذشته سرویس AMP گوگل در ایران دچار اختلال گسترده‌ای شده بود، شرکت زیرساخت در بیانیه امروز خود اعلام کرده که محدودسازی سرویس AMP گوگل به دستور مقام قضایی خطاب به اپراتورها رخ داده که پس از بررسی مجدد، این دستور با مساعدت مقام قضایی طی چند ساعت لغو شده است.

سرویس AMP گوگل برای بارگذاری سریع‌تر سایت‌ها به کار می‌رود و به همین دلیل بسیاری از سایت‌های ایرانی از جمله خبرگزاری‌های داخلی با مشکل مواجه بودند. برخی گمانه‌زنی می‌کردند که گوگل دسترسی ایرانیان را به این سرویس محدود کرده است با این حال براساس اطلاعاتی که کارشناسان در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند این نیز یک تست فیلترینگ جدید بوده است.

انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی نیز در گفتگو با دیجیاتو اعلام کرده بود که تا مشخص نشدن دقیق موضوع فیلترینگ یا تحریم، نمی‌تواند از مراجع قانونی موضوع را پیگیری کند. حالا با اعلامیه رسمی شرکت زیرساخت می‌توان گفت که اختلال سرویس Google AMP فیلترینگ بوده؛ فیلترینگی که البته ظاهرا بعد از شکایت بسیاری از کاربران و مشکلاتی که برای خبرگزاری‌های دولتی و حاکمیتی ایران به همراه آورده، برطرف شده است.

همین فیلترینگ چند ساعته موجب کاهش شدید بازدید از سایت‌های خبری در این ساعات شده و رتبه سئوی این سایت‌ها دستخوش تغییرات منفی شدیدی شده است. کارشناسان بر این باور هستند که اگر فیلترینگ این سرویس ادامه پیدا می‌کرد، بسیاری از کسب‌وکارها درگیر یک کابوس بزرگ می‌شدند.

رویکرد کلی AMP کمک به کاربران موبایلی برای دیدن سریع‌تر اخبار و مقالات است. این سرویس باعث می‌شود که سرعت بارگذاری سایت‌های خبری افزایش پیدا کند و از سوی دیگر باعث شده بود که برخی سایت‌های خبری فارسی فعال در آنسوی مرزهای کشور نیز بدون نیاز به فیلترشکن در دسترس کاربران موبایلی قرار بگیرند؛ موضوعی که شاید بتواند دلیلی برای فیلترینگ این سرویس باشد.