۲۸ شهریور ۱۳۹۹

اختلالات گسترده در اینترنت ایران از ۲۵ مرداد شروع شده است

گزارش‌های منتشر شده از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خبر از اختلالات گسترده در اینترنت به‌ویژه در اینستاگرام می‌دهند. بر این اساس قطعی و اختلالات از ۲۵ مرداد تا به امروز ادامه دارد.

براساس گزارش‌های اعلام شده از سوی برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی تست‌های شبانه برای فیلترینگ اینستاگرام از ۲۵ مرداد در برخی از شهرهای ایران شروع شده و تا به امروز ادامه دارد.

نخستین مورد گزارش شده مربوط به ۲۵ مرداد از ساعت ۲۳:۱۵ در اینترنت همراه اول در مشهد بوده که در طول آن امکان استفاده از اینستاگرام ممکن نبوده و این تست تا ساعت ۵:۴۰ صبح ادامه داشت.

این اختلالات در شب ۲۸ مرداد ماه از حدود ساعت ۲۲ در سه شهر مشهد، اصفهان و تبریز بار دیگر رخ می‌دهد که این‌بار نیز در اینترنت همراه اول اتفاق افتاده بود.

۲۹ مردادماه این اختلالات به‌صورت شدیدتری در اینترنت همراه اول اصفهان از ساعت ۲۲ آغاز شده و تا ساعت ۲ بامداد ادامه داشته است. این روند در ۳۰ مرداد از حدود ساعت ۲۱ در سایت‌های داخلی و خارجی روی اینترنت همراه اول ادامه پیدا می‌کند. روند این اختلالات به‌شکل مداوم ادامه دارد تا اینکه در دوم شهریور اینستاگرم در اینترنت همراه اول و مبین‌نت در تهران دچار اختلال می‌شود که بین ساعت‌های ۴ تا ۸:۲۰ رخ می‌دهد.

در ادامه، این اختلالات شبانه به اینترنت شرکت ایرانسل هم می‌رسد و روز ۱۵ شهریور، روز قطعی مشکوک در ایران، ابرآروان دیتایی از این اختلالات منتشر نکرده است. در روز ۱۶ شهریور نیز اختلالات به روال گذشته ادامه داشته و افرانت در تهران نیز به سرویس‌دهنده‌های درگیر در این ماجرا اضافه می‌شود که اختلالات تا حدود ساعت ۱۵ ادامه پیدا می‌کند. در ۲۹ شهریور ماه آسیاتک تبریز نیز به مجموعه سرویس‌دهنده‌هایی که دچار اختلال هستند افزوده می‌شود. این اختلالات براساس گزارش تا به امروز ادامه یافته است.

در روزهای گذشته علی خامنه‌ای در دستور مشخصی با عنوان «این فضا را خط کشی کنید» گفته است که «فضای مجازی بدون اختیار ما دارد مدیریت می‌شود و عوامل مسلط بین‌المللی در این فضا از لحاظ خبردهی، خبررسانی، تحلیل داده‌ها و هزاران کار دیگر به‌شدت فعالند. نمی‌شود مردممان را بی‌پناه در این فضا رها کنیم.»

به نظر می‌رسد دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی به‌ویژه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات زیرنظر محمدجواد آذری جهرمی به‌دنبال قطع جدی اینترنت بین‌المللی و محدود کردن دسترسی‌ها با استفاده از اینترنت ملی هستند.