وزیر ارتباطات می‌گوید که سایت دیسکورد که پلتفرم مورد استفاده گیمرهاست به اشتباه از بهمن سال پیش تاکنون فیلتر شده است. به نظر می‌رسد آذری جهرمی اطلاعی از زیرمجموعه خودش درباره مشکلاتی که فیلترینگ برای شهروندان ایجاد کرده است ندارد.

محمدجواد آذری‌جهرمی گفته است که سایت دیسکورد به اشتباه فیلتر شده و وزارت ارتباطات سعی دارد آن را سریع‌تر رفع فیلتر کند.

دیسکورد مهم‌ترین راه ارتباطی بین گیمرها محسوب می‌شود و چه موبایل گیمرها و چه گیمرهای حرفه‌ای به طور پیوسته در بازی‌های آنلاین از آن استفاده می‌کنند. دیسکورد کاربردی فراتر از یک مسنجر صوتی و متنی ندارد و به همین خاطر هم پیش از این شایعه شده بود که این پلتفرم به خاطر آن که یک مسنجر پرطرفدار است از دسترس خارج شد. این سایت از بهمن سال گذشته مسدود شد.

حالا وزیر ارتباطات توضیح داده است که دیسکورد به این دلیل فیلتر شد که دامنه اصلی آن به دیسکورد اپ تغییر یافت که پیش از این متعلق به سایتی بوده که محتوای مستهجن روی آن قرار می‌گرفت. حالا نامه‌نگاری‌هایی در حال انجام است که این فیلترینگ به دلایل آن که سایت دیسکورد مشکلی ندارد، رفع شود.

یک کارشناس گفته‌های آذری‌جهرمی را بسیار عجیب توصیف کرده و این پرسش را مطرح کرده است که آیا افرادی که مسئول فیلترینگ سایت دیسکورد بوده‌اند، بعد از آن که این دامنه تغییر کرده و دیسکورد روی آن منتقل شده، محتوای سایت را دیگر چک نکرده‌اند؟

به اعتقاد او، این گفتگو مشخص می‌کند که وزارت ارتباطات هیچ کنترل خاصی روی فیلتر شدن سایت‌ها و سرویس‌ها ندارد و در نهایت این مراجع قضایی هستند که در این مورد تصمیم می‌گیرند. حتی فیلترینگ سایت‌ها هم توسط این وزارت‌خانه انجام نمی‌گیرد و خود اپراتورها به صورت مستقیم برای مسدود کردن سرویس‌های ذکر شده اقدام می‌کنند.

در نتیجه به نظر می‌رسد آذری جهرمی اطلاعی از زیرمجموعه‌اش ندارد چرا که وزارت ارتباطات مسئول تمامی اتفاقاتی است که در حوزه زیرساخت مخابرات و اینترنت رخ می‌دهد.