۲۱ مهر ۱۳۹۹

بحث‌ها بر سر افزایش قیمت اینترنت در ایران ادامه دارد

بحث میان وزارت ارتباطات و نمایندگان مجلس برای افزایش قیمت اینترنت در ایران ادامه دارد. این درگیری‌ها عموما به افزایش قیمت‌ها و کاهش دسترسی مردم به اینترنت و اطلاعات آزاد می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات گفته است که برخی آقایان که در تریبون‌های رسمی ادعای برخورداری ایران از گرانترین اینترنت دنیا را دارند، در خفا برای افزایش قیمت اینترنت و کاهش دسترسی عموم مردم به آن، به ما فشار می‌آورند.

به گفته او، قیمت اینترنت در ایران جزو ۱۰ کشور ارزان دنیاست. به لحاظ سرعت هم در جایگاه ۶۲ دنیا است. از نظر امنیت هم تا جایگاه مطلوبی رشد کرده‌ایم که تلگرام را فیلتر کردند و فیلترشکن‌ها و باج‌افزارها امنیت فضای مجازی را به‌طور جدی با چالش روبه‌رو کرد؛ ما این را هشدار داده بودیم.

چندی پیش، نصرالله پژمان‌فر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفتگویی تلویزیونی بیان کرد: «ما امروز گران‌ترین اینترنت را به مردم ارائه می‌دهیم. هزینه‌ای که در موضوع اینترنت مردم پرداخت می‌کنند در مقایسه با دنیا و حتی در مقایسه با کشور افغانستان اینترنت گرانی است و ناامن‌ترین خدمات را ارائه می‌کنیم که مسائل مختلف دارد. کافی است کار کسی به پلیس فتا بیفتد، تا بداند چه خبر است و چه اجحافاتی رخ می‌دهد.»

این در حالی است که به نوشته دیجیاتو، در اینکه اینترنت ایران در حال حاضر با توجه به وضعیت نرخ ارز یکی از ارزان‌ترین قیمت‌ها را دارد شکی نیست؛ به عنوان مثال شرکت مخابرات ایران یا بسیاری از شرکت‌های دیگر ارائه دهنده خدمات این حوزه، اینترنت ۱۶ مگابیت خود را با قیمت ماهانه ۸۰ هزار تومان (تقریبا سه دلار) عرضه می‌کند که همین اینترنت در کشورهای دیگری نظیر امارات بیش از ۱۰۰ دلار هزینه راه‌اندازی دارد، اما نباید از این مساله نیز غافل شد که کیفیت اینترنت ارائه شده در ایران، چندان با کشوری مانند امارات که اینترنت گران‌تری ارائه می‌دهد، قابل مقایسه نیست.