۰۱ آبان ۱۳۹۹

احتمال اختلال در اینترنت با نزدیکی به سالگرد کشتار آبان ۹۸

رسانه‌های نزدیک به حکومت و نمایندگان مجلس شرایط را برای اختلالات گسترده در شبکه اینترنت با توجه به نزدیکی به سالگرد آبان ۹۸ و کشتار مردم معترض در خیابان‌ها محیا می‌کنند.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی با استفاده از نظریات نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهان راه‌اندازی و تقویت هر چه سریع‌تر شبکه ملی اطلاعات شده است. به نظر می‌رسد رسانه‌های نزدیک به حکومت و نمایندگان مجلس شورای اسللمی شرایط را برای اختلالات گسترده یا قطعی در شبکه اینترنت با توجه به نزدیکی به سالگرد آبان ۹۸ و کشتار مردم معترض در خیابان‌ها محیا می‌کنند.

این نمایندگان اعلام کرده‌اند که چرا شبکه ملی اطلاعات کامل نشده است و دولت هر چه سریع‌تر باید آماده برخورد با اتفاقات آتی باشد و شبکه ملی اطلاعات باید پاسخ‌گو باشد تا زمانی که اینترنت در داخل قطع می‌شوند، بتوانند فعالیت‌های خود را بر بستر شبکه ملی اطلاعات ادامه بدهند.

در این گزارش نظرات ۶ نماینده مجلس درباره ضرورت استفاده از شبکه ملی اطلاعات آمده است. محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی درباره آن گفته است که شاهد لجام گسیختگی در سیاستگذاری فضای مجازی هستیم و امنیت ملی کشور در گرو شبکه ملی اطلاعات است.

علی نیکزاد، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده اردبیل، شبکه ملی اطلاعات را خنثی‌کننده اقدامات دشمن نامیده است. نماینده دیگر پاسخ‌دهنده، نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و نماینده مشهد است، او در این‌باره گفته است که «سرویس دادن روی اینترنت جهانی مساوی با اختلال در عملکرد و به‌روزرسانی سخت‌‌افزارها و نرم‌افزارهای کاربردی کشور است. احتمال اختلال در سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مورد استفاده در تمامی مراکز داده کشور به دلیل قرار داشتن در اینترنت بین‌الملل، وجود دارد و از روز اول روشن بود که اگر بر روی اینترنت بین‌الملل کار کنیم، تمامی سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایی که در حوزه‌های حساسی چون بانک‌ها، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و مراکز بالادستی در معرض خطر و تهدید قرار خواهند گرفت.»

این نماینده همچنین با تاکید بر این‌که اراده ای برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد، افزوده است: «وزارت ارتباطات موظف است زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را به طور کامل انجام دهد اینکه ادعا می کنند حوزه تولید محتوا مربوط به وزرات ارتباطات نمی شود، غلط است.  شاهد بوده‌ایم این وزارتخانه در حوزه تولید محتوا برای کودکان سفارش کار داده است و در زمینه تولید محتوا نیز ورود کرده است مسئولان وزارت ارتباطات از اساس، اراده‌ای برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات نداشتند.»

او توضیح می‌دهد که «زیرساخت (شبکه ملی ارتباطات) فقط محدود کابل و فیبر نوری و... نیست؛ بلکه زیرساخت تمام پلتفرم‌هایی که بر روی او خدمات به کاربران ارائه می‌شود را شامل می‌شود. مثلا موتور جست‌وجو یک پلتفرم است که گوگل با آن ذائقه ها را تغییر می‌دهد بنابراین وزارت ارتباطات ذاتا موظف است تمامی این پلتفرم را مهیا کند که متاسفانه در موضوعات هیچ اقدامی صورت نگرفته است.باید پلتفرم‌هایی مانند موتور جست‌وجو و مسیریاب‌ها کاملا بومی باشند.»

پژمان‌فر در پایان سخنانش می‌گوید که «پس از حوادث اخیر (آبان ۹۸) و قطع شبکه اینترنت به تدبیر دولت، روشن شد ادعایی که در مورد شبکه ملی اطلاعات وزیر جوان دولت دارد و مدعی بود ۸۵ درصد این شبکه راه‌اندازی شده، واقعیت ندارد، وگرنه نباید قطع ارتباط اینترنت خارجی، تا این حد امور کشور را تحت تأثیر قرار دهد. اگر به هر دلیل نظام تصمیم بگیرد از اینترنت بین‌الملل استفاده نکند، نباید شبکه داخلی ما مختل شود و سبب شود زندگی مردم مختل و خدمات‌دهی به آن‌ها متوقف شود.»

بیژن نوباوه، نماینده تهران و عضو کمیسیون فرهنگس مجلس در ادامه اظهار می‌کند که «دلیل اینکه دولت در این سال‌ها اقدام مؤثر و جدی برای بومی کردن فضای مجازی و ایجاد پیام رسان‌های داخلی انجام نداده، این است که خودش در انتخابات از این شبکه‌ها به نفع خودش و برای هدایت افکار عمومی استفاده کرده که مسئول این امر هم خود آقای جهرمی در مسئولیت پیشین‌اش بود و بارها مجلس در این باره تذکر داد. سامان ندادن شبکه ملی اطلاعات در کشور یک اشتباه بود و شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای‌عالی فضای مجازی هم در این اتفاق تقصیر دارند. دولت اهتمام جدی به ایجاد شبکه ملی نداشته است. در این باره اگر مجلس وزیر را مؤاخذه نکند و از او مطالبه‌گری نکند، به طور حتم در دو سال آینده باز هم با وضعیت مشابه و چه بسا بدتر هم مواجه خواهیم بود و من معتقدم در این مورد حتی باید از رئیس جمهور هم سؤال شود و مجلس به مسئولیت خود در این زمینه عمل کند.»

رضا تقی‌پور، دیگر نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی معتقد است که «حاکمیت فضای سایبر یکی از ابعاد جدید حاکمیت ملی در فضای سایبری است و حاکمیت ملی این فضا باید به تدریج شکل بگیرد. فضای مجازی بیرون از اختیار ما مدیریت می‌شود. این فضا مثل آب روان نیست که هر طور که بخواهیم از آن استفاده بکنیم، چرا که دیگران این آب را با خودشان به سمتی هدایت می‌کنند. وقتی می‌دانیم که این فضا از خارج مدیریت می‌شود نمی‌توانیم بیکار بنشینیم. ما نمی‌توانیم مردم خود را بی‌پناه رها کنیم، به همین خاطر تاکید من روی شبکه ملی اطلاعات است.»

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر و برخوار هم گفته است که «آقای وزیر چرا تنها بخشی از شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شد؟ اگر شما می‌خواستید این شبکه را تکمیل کنید ظرف ۶ ماه می‌توانستید این کار را انجام دهید. باید از وزیر ارتباطات بپرسیم سرورهایی که برای فیلترینگ هوشمند خریداری شده بود چه بلایی سر آنها آمد؟ در ایران ۹۰ درصد اینترنت خارجی استفاده می‌شود و نظارتی بر آن نیست و ۷۰ درصد جرائم بسترش از فضای مجازی ایجاد می‌شود که باید آقای وزیر پاسخ دهد چه اقدام موثری جهت کنترل این نابسامانی‌ها داشته است. فضای مجازی و اینترنت قتل‌گاه جوانان و نوجوانان و از بین برنده بنیان خانواده شده و این فضا همانند موریانه پایه‌های نظام را از بین می‌برد.»