۰۶ آبان ۱۳۹۹

افزایش فیلترشکن‌ها به بیش از ۳۰ میلیون بر اثر فیلترینگ در ایران

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته است که فیلترینگ ناقص باعث شده که بیش از ٣٠ میلیون فیلترشکن در کشور اضافه شود. بر همین اساس، تلاش‌های وزارت ارتباطات برای هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری رسیدن شبکه ملی اطلاعات و محدود کردن دسترسی شهروندان به اینترنت ادامه دارد.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد فیلترینگ در کشور اظهار کرده است که «فیلترینگ ناقص باعث شده که بیش از ٣٠ میلیون فیلترشکن در کشور اضافه شود و قبل از فیلترینگ این حجم از فیلترشکن در کشور وجود نداشت. لذا یک تصمیم که برای صیانت از فرهنگ و ارزش‌های اسلامی اتخاذ شده بود به ضد خود تبدیل شد.»

او می‌افزاید: در این امور باید یک همه جانبه‌نگری و عزم در اقدامات وجود داشته باشد تا در مسیر سلامت اجتماعی و صیانت از فرهنگ اسلامی قرار گیرد.

عاملی در ادامه گفته که «فیلتر یک برنامه به این معناست که استفاده از آن برنامه غیرقانونی است اما گاهی با تناقض‌های در این خصوص در سطح مسئولان نظام مواجه می‌شویم. به عنوان مثال علی‌رغم فیلتر بودن شبکه اجتماعی توئیتر بسیاری از مسئولین در آن عضو هستند و فعالیت دارند و توئیت‌های آنها منبع خبر، اخبار رسمی کشور اعم از صدا و سیما، خبرگزاری‌ها، مطبوعات رسمی و… قرار می‌گیرد.»

به نظر می‌رسد دبیر شورای عالی انقلاب به‌دنبال شیوه‌ای جدید برای مسدود کردن دسترسی به اطلاعات برای شهروندان است. به همین دلیل در سال‌های اخیر و بنا به خواست علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیگیری برای بهره‌برداری هر چه سریع‌تر و گسترده‌تر از شبکه ملی اطلاعات زیر نظر محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در دستور کار قرار دارد.