براساس گزارش کیفیت اینترنت منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، وضعیت اینترنت در ایران برخلاف گفته‌های مسئولان بسیار پایین، بی‌کیفیت و بحرانی است.

گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از وضعیت کیفیت اینترنت در ۶ ماه اول سال ۹۹ منتشر شد. با نگاهی به آمار و ارقام مندرج در این گزارش مفصل، بار دیگر وضعیت بحرانی اینترنت ثابت در کشور مشاهده می‌شود.

شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت از کل بازار سهم چندانی ندارند و اینترنت ثابت در ایران برخلاف ترند جهانی، قافله را به اینترنت موبایل باخته و به نظر می‌رسد ارائه محدود سرویس VDSL نیز نتوانسته هنوز نجات‌بخش این شرکت‌ها باشد.

از سوی دیگر، اولین گزارش وزارت ارتباطات در مورد کیفیت نشان می‌دهد که حق با کاربران است که از کیفیت پایین و قطع و وصل‌های مکرر سرویس اینترنتشان گله کرده‌اند؛ در حالی کاربران پیوسته از پایان زودهنگام بسته‌های اینترنتی خود شکایت دارند، این بسته‌ها با بی‌کیفیت‌ترین سرعت در اختیارشان قرار می‌گیرد.

همین گزارش نشان می‌دهد که بعد از سال‌ها صحبت از توسعه اینترنت، عمده میزان دسترسی به سرعت اینترنت براساس همین گزارش کمتر از ۲ مگابیت بر ثانیه است.