۲۱ آبان ۱۳۹۹

ترفند اپراتورها با فشار بر مردم برای استفاده از اینترنت ملی

اپراتورها در ایران با افزایش قیمت بسته‌های اینترنت و کاهش سرعت اینترنت سعی می‌کنند تا مردم را به سوی استفاده از اینترنت داخلی سوق دهند. بر این اساس، درآمد بیشتری هم به جیب این اپراتورها ریخته می‌شود.

براساس گزارشی که رسانه‌ها در ایران درباره گرانی اینترنت منتشر کرده‌اند، شنیده‌های اخیر نشان می‌دهد پافشاری دو اپراتور کشور برای گران باقی‌ماندن بسته‌های اینترنت برای کاهش استفاده مردم از اینترنت بوده است. اگر ادعای این رسانه‌ها تایید شود شاید این مساله با کیفیت پایین اینترنت نیز بی‌ارتباط نباشد. البته مسئولان تاکنون در این مورد اظهار نظر نکرده است.

در این گزارش آمده است که «حدود سه ‌ماه پس از بازگشت قیمت بسته‌های اینترنت موبایل به تعرفه‌های سابق خود حالا زمزمه‌های صورت گرفته و از میان گفت‌وگوهای تلویزیونی دلایل اصلی تلاش دو اپراتور مسلط کشور برای گران باقی ماندن بسته‌های اینترنت را نشان می‌دهد.

هر چند دو اپراتور مسلط کشور با تبانی، چند‌ماه قبل بسته‌های اینترنت را به‌شدت گران کردند اما پس از حدود یک ماهه با گسترش اعتراضات مردمی و پیگیری وزارت ارتباطات سرانجام قیمت اینترنت کاهش پیدا کرد و بسته‌های به‌صرفه و بلند‌مدت قابل خریداری شدند.

در روزهای اخیر برخی مقامات جمهوری اسلامی با اعتراض و انتقاد به پایین بودن قیمت اینترنت در ایران، می‌گویند که تلاش شده تا به نفع پلتفرم‌های خارجی قیمت اینترنت گران شود.

آنچه از میان این کلمات مشخص می‌شود این است که گران کردن بسته‌های اینترنت در تابستان امسال از سوی دو اپراتور اصلی تلفن همراه کشور نه به‌خاطر مسائل مالی بلکه به‌خاطر تلاش برای یک فیلترینگ پنهان با سخت کردن دسترسی به اینترنت برای شهروندان بوده است.

به گفته حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اپراتورها تصور می‌کنند با گران کردن ترافیک بین‌الملل، مردم به سمت استفاده از ترافیک داخلی می‌روند اشتباه محض است کما اینکه قبلاً در مورد ارزش‌افزوده آن را تجربه کرده‌ایم و نتیجه‌ای هم دربرنداشت. همچنین اپراتورها محدودیت در استفاده از ترافیک داخلی و خارجی را اعمال کرده‌اند تا با این کار برای خودشان درآمد ایجاد کنند.