۲۹ آذر ۱۳۹۹

تایید کندی سرعت اینترنت در ایران توسط وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی

اینترنت در ایران دچار کندی شده است و وزیر ارتباطات نیز در پستی بر این کندی اینترنت صحه گذاشت. این در حالی است یک سرویس رصد اینترنت ایران گفته برخی رسانه‌ها، اختلالی وجود نداشته و اشکالی در سرویس آنها باعث شده نمایش اشتباه اختلال در این شبکه شده است.

گزارش‌هایی از اختلال در اینترنت ایران پیش از برگزاری بازی فوتبال فینال لیگ قهرمانان آسیا منتشر شده بود. بر همین اساس، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پستی اینستاگرامی مطلبی منتشر کرده بود که نشان می‌داد برنامه‌ای برای کند شدن سرعت اینترنت در ایران در دست انجام بوده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از کند شدن اینترنت در ایران خبر داده بودند. داده‌های یک سرویس رصد ترافیک اینترنت ایران نیز نشان می‌دهد که اپراتورهای مختلف، دچار اختلالات گسترده‌ای شده بودند. با این حال، داده‌های رادار ابر آروان، که یک سرویس رصد ترافیک اینترنت در ایران است، به رسانه‌ها گفته است که اختلالی وجود نداشته و اشکالی در سرویس آنها باعث شده نمایش اشتباه اختلال در این شبکه شده است.

آذری جهرمی در پستی در اینستاگرام نوشته بود که «هر وقت مسابقه‌ی فوتبال مهمی برگزار می‌شد؛ ترافیک بین‌الملل اینترنت ایران به نصف زمان عادی می‌رسید و ترافیک داخلی ایران تقریبا دو برابر می‌شد. می‌شد امروز هم پلتفرم‌های ایرانی رکورد بزنند؛ اما برعکس به دلیل برخی تنگ‌نظری‌ها که می‌دانید، ساعات دشواری به لحاظ ترافیکی بر شبکه‌ی اینترنتی کشور پیش رو خواهیم داشت.»