۱۴ مهر ۱۳۹۹

اختلالات گسترده اینترنت گریبان کاربران ایرانی را گرفته است

اختلالات و قطعی گسترده در اینترنت ایران همچنان ادامه دارد. این در حالی است که وزیر ارتباطات در توییتی درباره ارائه اینترنت رایگان به دانشجویان خبر می‌دهد و بستر استفاده از این امکانات شبکه ملی اطلاعات است.

محمدجواد آذری جهرمی امروز در توییتی اعلام کرده است که «اینترنت «رایگان» برای همه دانشجویان کشور، در هنگام استفاده از سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاهها، از امروز فعال می‌شود.» سامانه‌هایی که مشخصا بر بستر شبکه ملی اطلاعات کار می‌کنند. این در حالی است که کاربران شبکه‌های اجتماعی از شب گذشته تاکنون درباره قطعی اینترنت در بسیاری از اپراتورها شکایت داشته‌اند.

این اختلالات در برخی اپراتورها مثل ایرانسل و مبین‌نت به صورت قطعی کامل و در برخی دیگر از اپراتورها مانند همراه اول و رایتل نوسانات شدید گزارش شده است.

برخی اعتقاد دارند این اختلالات به‌دلیل نزدیکی آبان ماه و سالگرد آبان ۹۸ و کشتار خونین اعتراضات مردم است. بعضی کارشناسان می‌گویند جمهوری اسلامی تلاش بسیاری می‌کند تا هر چه سریع‌تر شبکه ملی اطلاعات را به‌صورت کامل به بهره‌برداری برساند تا بتواند دسترسی شهروندان به شبکه بین‌المللی اینترنت قطع کند.

پیش‌تر هم گزارش‌هایی از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که خبر از اختلالات گسترده در اینترنت به‌ویژه در اینستاگرام می‌دادند. بر این اساس قطعی و اختلالات از ۲۵ مرداد تا به امروز ادامه دارد.