۰۹ مهر ۱۳۹۹

احتمال فیلترینگ اینستاگرام تا دو هفته دیگر

گزارش برخی رسانه‌ها حاکی از این است که اینستاگرام تا دو هفته آینده فیلترینگ خواهد شد.

برخی رسانه‌ها با انتشار خبری درباره فیلترینگ اینستاگرام اعلام کرده‌اند که حکمی از سوی قوه قضاییه امضا شده است که براساس آن شبکه اجتماعی اینستاگرام تا دو هفته آینده در ایران فیلترینگ خواهد شد.

براساس این گزارش، این خبر از سوی دستگاه قضایی ایران یا مقام‌های دولت رسما تایید نشده و جزئیاتی از نام قاضی امضاکننده حکم نیز منتشر نشده است.

پیش‌تر نیز در مرداد ماه بحث فیلترینگ اینستاگرام مطرح شده بود و این شبکه اجتماعی محلی بود که گروه‌های سیاسی در ایران بر سر فیلترینگ با هم جر و بحث می‌کردند تا از آن برای رسیدن به اهداف سیاسی خود استفاده کنند.

همزمان با این اتفاقات اختلال در اینترنت در شهرهای مختلف اعتراض بسیاری از کاربران را به همراه داشته است که به گفته کارشناسان تست شبکه ملی اطلاعات است، اما محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات گفته بود که مساله‌ای عمومی با عنوان اختلال وجود ندارد.

همچنین به‌تازگی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک گفت‌وگوی تلویزیونی موضوع فیلترینگ پلتفرم‌های اینترنتی را مطرح کرده و گفته بود «من تاکید می‌کنم که در برخی موارد فیلترینگ لازم است».

محمدجواد آذری جهرمی هفدهم شهریورماه در یک برنامه صداوسیمای جمهوری اسلامی اشاره داشت: «فیلترینگ برای تمام کشورها لازم است،‌ اما نمی‌توانیم تمام پلتفرم‌هایی که مورد استفاده مردم هستند را محدود کنیم.»

از سوی دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در توییتر که در ایران فیلتر است خواستار فیلترینگ اینستاگرام شده بودند. آنها خواهان این هستند که یا اینستاگرام فیلتر شود یا دسترسی به شبکه جهانی اینترنت برای شهروندان ایرانی محدود شود.